WITAMY W NASZEJ BIBLIOTECE

Biblioteka Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Okszowie


Początki biblioteki szkolnej nierozerwalnie związane są z okresem dwudziestolecia międzywojennego i początkiem działalności Ludowej Szkoły Rolniczej w Okszowie.
We wrześniu 1939 r. na teren Okszowa wkroczyły wojska radzieckie. Według relacji jednego z mieszkańców Okszowa żołnierze ulokowali się w budynku szkoły. Wówczas doszło do dewastacji obiektu - wyrzucano książki, dokumenty, krzesła i ławki przez okna budynku, które następnie na dziedzińcu szkoły spalono.
Po zakończeniu wojny w 1947 roku reaktywowano szkołę powołując Trzyletnie Gimnazjum Rolniczo-Hodowlane.
W szkole brakowało pomocy naukowych i podręczników. Sytuacja uległa poprawie na początku lat pięćdziesiątych wraz z powołaniem czteroletniego Liceum Hodowlanego rozpoczęto sukcesywne wzbogacanie szkolnej biblioteki w nowe pozycje książkowe.
W 1951 roku biblioteka dysponowała zbiorem blisko 200 woluminów. Początkowo księgozbiorem opiekowali się głównie nauczyciele języka polskiego. Równolegle opiekunowie poszczególnych pracowni gromadzili niezbędną literaturę fachową, a szkolny internat dysponował własnym księgozbiorem.
Obecnie biblioteka mieści się na pierwszym piętrze w najprzestronniejszej (ponad 100 m kwadratowych) sali nowego budynku szkoły.
Od 1982 r. biblioteką opiekuje się pani mgr Halina Laskowska.
Od 1996 r. w bibliotece wykorzystywany jest program MOL, umożliwiający elektroniczną ewidencję księgozbioru, dając możliwość korzystania z komputerowych katalogów biblioteki.
Od 2001 r. użytkownicy biblioteki mogą korzystać z dostępu do Internetu.
W 2006 r. biblioteka została wyposażona w nowoczesny sprzęt komputerowy (cztery stanowiska z dostępem do sieci  Internet), a w czerwcu 2008 roku w bibliotece zainstalowano Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej (4 stanowiska), podłączone do serwera SBS.
Ogółem biblioteka dysponuje blisko siedemnastoma tysiącami woluminów (stan na styczeń 2016 roku). Z biblioteki ZSCKR korzysta blisko 650 osób; średnia dzienna liczba wypożyczeń - 30 książek.
Oprócz książek gromadzone są zbiory audiowizualne (kasety wideo, magnetofonowe oraz materiały na płytach CD/DVD-ROM). W czytelni dostępna jest również prasa codzienna, fachowa i pedagogiczna.
Zapraszamy do biblioteki i czytelni szkolnej nie tylko po to, by wypożyczać książki, ale by też pożytecznie i milo spędzić czas wolny.
Od roku szkolnego 2010/2011 w bibliotece pracują pani Małgorzata Posturzyńska i Małgorzata Mamełka, wspierane przez panią pedagog Agnieszkę Grzywaczewską.

 

GALERIA ZDJĘĆ - BIBLIOTEKA ZSCKR w OKSZOWIE

 

<< Powrót

Spacer po szkole

Spacer po szkole - sale lekcyjne, pracownie, gospodarstwo rolne, internat
więcej...

 

Zespół Pieśni i Tańca Okszowiacy

Zespół Pieśni
i Tańca "Okszowiacy"- historia i współczesna działalność zespołu
więcej...

 

Współpraca szkoły ze środowiskiem lokalnym

Współpraca szkoły
ze środowiskiem lokalnym
więcej ...

 

Szkolne koło PTTK

Szkolne koło
PTTK - rajdy, wycieczki
więcej ...


Archiwum (rok szkolny2005/2006)

Archiwum
Materiały archiwalne  ZSCKR w Okszowie
więcej ...