ZMIANY W KSZTACENIU NA NASZYM WYDZIALE (REFORMA, REFORMA...)
W latach 1966-1974 wprowadzono na Wydziale Melioracji Wodnych w SGGW studia tzw. dwustopniowe i część studentów mogła kończyć studia z dyplomem inżynierskim po 4 latach, pozostała (znacznie liczniejsza) kontynuowała 5-letnie studia magisterskie. Rozbudowano w programach nauczania przedmioty podstawowe i zawodowe, zróżnicowano nachylenie specjalistyczne na ostatnim roku dyplomowym. Rozszerzyła się też problematyka prac magisterskich obejmując zagadnienia zarówno przyrodnicze, jak i techniczne o charakterze naukowo-badawczym i projektowym. Równolegle przez kilka lat prowadzone były przez trzy semestry studia magisterskie dla absowentów studiów inżynierskich z poprzednich lat. Od roku akademickiego 1962/1963 rozpoczęto prowadzenie pięcioletnich inżynierskich studiów zaocznych (w celu podniesienia kwalifikacji pracowników służby melioracyjnej, mających średnie wykształcenie i dużą praktykę), o dwu kierunkach specjalizacji: melioracje rolne i budownictwo wodnomelioracyjne.
Lata akademickie 1970/1971 - 1982/1983 należy uznać za trzeci, dość złożony okres w dziejach naszego Wydziału. W roku akademickim 1974/1975 wprowadzony został nowy program nauczania. Studia skrócono do 4,5 lat i położono nacisk na powiązanie z praktyką przez wprowdzenie tzw. semestru projektowego.
Podstawowy sukces tego okresu to radykalna poprawa bazy dydaktycznej i nakowej, ponieważ w 1971 roku Wydział przeniósł się do nowego budynku przy ulicy Nowousynowskiej, wyposażonego w dobrze urządzone sale dydaktyczne i laboratoria dydkatyczne i naukowe. Organizacyjnie Wydział tworzyły wówczas 3 instytuty:
- Instytut Przyrodniczych Podstaw Melioracji (z byłych katedr: Meteorologii i Klimatologii, Torfoznawstwa, Przyrodniczych Podstaw Melioracji),
- Instytut Budownictwa Melioracyjnego i Rolniczego (z byłych katedr: Budownictwa Wodnego - Zakład Hydrauliki i Budowli Wodnych, Mechaniki Budowli i Konstrukcji Budowlanych, Gruntoznawstwa i Budownictwa Ziemnego, Budownictwa Wiejskiego z Wydziału Ekonomiczno-Rolniczego),
- Instytut Melioracji Rolnych i Leśnych (z byłych katedr: Melioracji Rolnych i Leśnych, Geodezji, Budownictwa Wodnego - Zakład Hydrologii i Regulacji Rzek).
Katedra Matematyki weszła w skład międzywydziałego Instytutu Zastosowań Matematyki i Statystyki.
Powrócono do jednolitych studiów typu magisterskiego, które na Wydziale wprowadzono ponownie od roku akademickiego 1974/1975, skracając jednak czas ich trwania do 4,5 lat (to najprawdopodobniej było związane z faktem, że w miejsce dawnego szkolenia wojskowego wprowadzono nowy system - obowiązkową służbę wojskową (dla mężczyzn) po skończeniu studiów, odbywanych w Szkołach Oficerów Rezerwy, a więc znacznej redukcji zajęć w ramach dawnego Studium Wojskowego uczelni). Istotną nowością w tym programie było wprowadzenie w ósmym semestrze praktyki projektowej, której formy organizacyjne i merytoryczne przybierały różną postać w poszczególnych latach.
W nowym programie uwzględniona została możliwość studiów indywidualnych i wielokierunkowość specjalizacji na semestrach dyplomowych. W roku akademickim 1976/1977 uruchomiono specjalizację - melioracje terenów subtropikalnych (związane to było z licznymi pracami prowadzonymi przez naszych meliorantów w krajach rozwijących się).
To wszystko działa się w okresie naszych studiów na Wydziale. Nasz rocznik1972-1977 był ostatnim, w którym obowiązywał stary program nauczania. Opisane wyżej zmiany dotyczyły rocznika niższego: 1973-1978. To w okresie naszych studiów na wydziale dawne katedry zostały zastąpione instytutami. Z tego, co pamiętam - chyba jeden z naszych kolegów pod koniec studiów, z uwagi na bardzo dobre wyniki "załapał" się na indywidualny tok studiów (mam na myśli Krzysztofa Śledziaka).
Opisując powyższe zmiany posiłkowałem się opracowaniem zatytułowanym: "Problematyka melioracji w nauczaniu i badaniach naukowych. Konferencja naukowa z okazji 40-lecia studiów melioracyjnych w SGGW-AR. Część I", wydanym przez Wydawnictwo SGGW-AR w Warszawie w 1986 roku.
Poniżej dla ilustracji i porównań - pełne zestawienia przedmiotów nauczania dla rocznika 1972-1977 oraz dla rocznika 1973-1978. Szczegółowe dane na temat dziejów naszego Wydziału zawiera jest wydawnictwo jubileuszowe z okazji zjazdu absolwenyów w czerwcu 2016 roku.
Rocznik 1973-1978 był więc rocznikiem pilotażowym. Z relacji absolwenta tego rocznika dowiedziałem się, że wspomiany semestr projektowy nie należał do specjalnie udanych (projektowym był chyba tylko z nazwy) - studenci trafili do przedsiębiorstw wodnomelioracyjnych w Białymstoku. Kadra tych przedsiębiorstw zupełnie nie wiedziała, co zrobić tymi studentami - wylądawali więc oni na kilka tygodni na budowach melioracyjnych, w dośc nędznych warunkach bytowych.