Strona wydziału melioracji wodnych - rocznik 1971-1976

Idź do spisu treści

Menu główne:



Absolwenci wydziału melioracji wodnych SGGW 
w Warszawie - rocznik 1971-1976



Jak się to wszystko zaczęło?

Egzaminy wstępne na wydział melioracji wodnych dla naszego rocznika rozpoczęły się 2 lipca 1971 roku (to był piątek), w nowym budynku naszego wydziału przy ulicy Nowoursynowskiej 166 (w jego wnętrzu czuło się nowość – zapach świeżych tynków, świeżej farby i świeżo polakierowanego drewna boazerii koło auli I). Pierwszego dnia zdawaliśmy egzamin pisemny z matematyki. Usadzono nas alfabetycznie w Auli I, co drugi rząd był pusty. Egzamin prowadził dr Kamiński, pomagał mu m.in. pan Paweł Biskot. Każdego z nas interesowały szanse na dostanie się na studia. Według informacji prasowych na nasz wydział zgłosiło się ok. 1,5 kandydata na jedno miejsce. Na liście, jaka była wywieszona przy wejściu do sali było nas chyba ok. 100 osób, ale jeśli dobrze pamiętam, to podczas wpuszczania na salę nie pojawiło się chyba 25 osób. Gdy już wszyscy byli ulokowani w auli dr Kamiński bardzo ciepło i serdecznie nas powitał i poinformował o tym, jak będą przebiegały egzaminy wstępne na wydział melioracji wodnych. Byliśmy wówczas w pewnym sensie rokiem przełomowym – rocznik 1952 był pierwszym rocznikiem, który kończył ośmioklasową szkołę podstawową i czteroletnie liceum lub pięcioletnie technikum. W 1971 roku do egzaminów wstępnych przystępowali więc pierwsi absolwenci nowego programu nauczania w liceach i ostatni rocznik technikum, który realizował stary program nauczania (to była część rocznika 1951 oraz część 1952, którzy skorzystali w VII klasie szkoły podstawowej z okazji przejścia do technikum, zamiast kontynuowania edukacji w klasie VIII szkoły podstawowej). Skutkiem tego zamieszania było to, że egzaminy wstępne w 1971 roku były przygotowane w dwóch wersjach: według starego i według nowego programu nauczania. Każdy z nas, kandydatów, składając dokumenty na uczelnię w szkole średniej w formularzu deklarował, według jakiego programu nauczania chce zdawać. Warto też w tym miejscu przypomnieć, że w tamtych latach cały proces rekrutacyjny rozpoczynał się w szkołach średnich: tam wypełnialiśmy niezbędne formularze, a szkoła wysyłała komplet dokumentów swoich absolwentów do komisji rekrutacyjnych uczelni wyższych. Część z nas skorzystała także z oferty uczestniczenia w kursie przygotowawczym, realizowanym w czerwcu w Brwinowie.
Po informacji udzielonej przez dr. Kamińskiego była kolej na pytania od nas – ktoś zapytał, jaka jest przewidziana dla nas ilość miejsc na wydziale. Odpowiedź była budująca, bo dr Kamiński odparł, że limit nie do końca jest sztywny – zakładają przyjąć ok. 75 osób, ale gdyby się okazało, że jest więcej osób, które zdały pozytywnie egzaminy – to może będzie przyjętych więcej osób. Każdy z nas na sali w tym momencie odetchnął z ulgą, bo wychodziło, iż trzeba tylko zdać pozytywnie wszystkie przedmioty, aby zostać przyjętym.
Z perspektywy czasu wynika, że to było dość zrozumiałe – w 1970 roku na wydział (jak na wszystkie uczelnie) przyjęto dużo mniej absolwentów szkół średnich, ponieważ wówczas nie było egzaminów dojrzałości w liceach ogólnokształcących (taki był skutek wydłużenia okresu nauki w szkołach podstawowych), zaś w 1971 roku technika kończyła młodzież, która była urodzona w pierwszej połowie 1952 roku i skorzystała z możliwości przejścia po VII klasie do technikum. Pierwsi absolwenci techników po ośmioklasowej szkole podstawowej pojawili się w progach uczelni wyższych dopiero w lipcu 1972 roku.
W chwili, kiedy szykowaliśmy się do egzaminu pisemnego z matematyki na sali pojawiła się ekipa TV, która nakręcała materiał do dziennika wieczornego. Według relacji znajomych i moich rodziców – faktycznie ta relacja pojawiła się dzienniku, a ponieważ siedziałem chyba w 2 rzędzie, zostałem przez nich rozpoznany.
Egzamin przebiegał w sympatycznej atmosferze – pan Biskot bardzo życzliwie nas traktował, nie było żadnych niemiłych incydentów (nie pamiętam, kto wraz nim pilnował porządku na sali).
Następnego dnia, w sobotę 3 lipca zdawaliśmy język obcy. Chyba był podział na dwie grupy, bo do wyboru był język rosyjski lub język niemiecki, w zależności od preferencji kandydatów.
W poniedziałek 5 lipca zdawaliśmy fizykę – to był test, zaś we wtorek 6 lipca 1971 r. zdawaliśmy ustną matematykę (a może odwrotnie?). Zdawałem ustną matematykę chyba w auli na piętrze (nie w tej nad Aulą I) – chyba miał ona numer III. Egzaminowała mnie pani Adamowicz, sympatycznie ją wspominam. Tego dnia ponownie podano nam informację, że na wydział zostanie przyjętych minimum 75 kandydatów (a może i więcej?).
Wtorek 6 lipca 1971 roku mieliśmy przerwę – podano nam, że dopiero 7 lipca zostaną wywieszone listy tych kandydatów, którzy mają jeszcze do zdania ustną fizykę i język obcy (czyli ci kandydaci, którym źle poszło z tych przedmiotów na egzaminach pisemnych).
W środę 7 lipca 1971 roku wywieszono listy do wspomnianych egzaminów ustnych – wszyscy więc ci, którzy nie odnaleźli siebie na tych listach mogli odetchnąć z ulgą. Ten domysł potwierdził dr Kamiński, gdy upewnialiśmy się, czy musimy czekać na końcowe listy.
Po egzaminach udaliśmy się do domów i czekaliśmy w napięciu na zawiadomienia o przyjęciu na I rok studiów. Było to bardzo ważne dla męskiej części kandydatów, ponieważ Wojskowe Komisje Uzupełnień szykowały się do rozpoczęcia jesiennego naboru i na początku września czekała nas wizyta przed komisją poborową: fakt nie przyjęcia na I rok studiów oznaczało otrzymanie karty poboru do odbycia dwuletniej zasadniczej służby wojskowej.
Niezależnie od pism z informacją o przyjęciu na I rok studiów otrzymaliśmy zawiadomienia o terminie i miejscu odbycia Studenckiej Praktyki Robotniczej, która odbywała się w dwóch turach na budowie melioracyjnej (budowa wałów przeciwpowodziowych nad Wisłą) w Rajszewie, w terminie sierpniowym (pierwsza połowa naszego rocznika) i wrześniowym (druga połowa rocznika).
W październiku 1971 roku na immatrykulacji okazało się, że jest na roku 100 osób. Wówczas stosowano praktykę rekrutacyjną polegającą na tym, że jeśli na inne wydziały jakiejś uczelni zdawali kandydaci, którzy zdali egzaminy wstępne pozytywnie, lecz z uwagi na dużą ilość kandydatów uzyskali za mało punktów – dostawali propozycję podjęcia studiów na innym wydziale, na którym uzyskana ilość punktów była wystarczająca. Istniała też praktyka stosowania instytucji „wolnego słuchacza” ‒ u nas chyba był taki przypadek (Piotrek G.?)
Immatrykulację mieliśmy w sobotę 2 października 1971 roku, zaś zajęcia zaczynaliśmy od poniedziałku, 4 października 1971 roku. Nasz rozkład zajęć (I grupa wyglądał następująco):
Poniedziałek
08:15-10:00 Wychowanie fizyczne (różne lokalizacje)
11:00-13:00 Matematyka wykład (A II)
13:00-15:00 Rysunek techniczny (kreślarnia)
16:00-18:00 Język niemiecki (s. 406 Rakowiecka) – chyba dla III grupy
 
Wtorek
09:00-11:00 Matematyka ćwiczenia (s. 42)
11:00-13:00 Rysunek techniczny (kreślarnia)
13:00-15:00 Geodezja ćwiczenia (s. 116)
15:00-17:00 Język rosyjski s. 120 – I grupa (lub II grupa)
 
Środa
09:00-11:00 Matematyka wykład (AI)
13:00-15:00 Język rosyjski (s. 120)
 
Czwartek
09:00-11:00 Geodezja wykład (AI)
11:00-12:00 Propedeutyka melioracji wykład (AI)
12:00-13:00 Geodezja wykład (AI)
13:00-15:00 Matematyka ćwiczenia (s. 42)
16:00-20:00 Chemia ćwiczenia (Rakowiecka, co drugi tydzień)
 
Piątek
09:00-11:00 Fizyka wykład (Rakowiecka, AI)
14:00-16:00 Język niemiecki (Rakowiecka, s. 14) – grupa III (?)
 
Sobota
08:15-10:00 Geometria wykreślna wykład (Rakowiecka, AII)
10:00-12:00 Chemia wykład (Rakowiecka, AII)
 
Tyle mi udało odtworzyć z zakamarków pamięci i przy pomocy zapisków z domowego archiwum. Proszę o uzupełnienia i ewentualne poprawki - warto te wspomnienia utrwalić dla potomnych.

Na kolejnych stronach z galeriami zamieszczone są zdjęcia, dotyczące naszego rocznika, z różnych wydarzeń i z róznych lat. W każdej galerii są miniatury zamieszczonych tam zdjęć - po wyborze miniatury (najlepiej pierwszej) uruchamiana jest przeglądarka zdjęć, w której za pomocą strzałek w prawo i w lewo można przemieszczać się po galerii zdjęciowej).
Dla ułatwienia - poniżej spis zawartości poszczególnych galerii:
Galeria 1
  • Budynek naszego wydziału - rok 1971 oraz lata późniejsze
  • Nasze zdjęcia dyplomowe
Galeria 2
  • Studenckie praktyki robotnicze
  • W akademikach
Galeria 3
  • Praktyki studenckie - geodezja lato, 1972 rok
  • Praktyki studenckie - gleboznawstwo, 1973 rok
  • Praktyki studenckie - regulacja rzek, 1973 rok
  • Praktyki studenckie - budownictwo wodne, 1974 rok
  • Zbieranie materiałów do prac magisterskich
Galeria 4
  • Zimowiska, koła naukowe i wycieczka do NRD
Galeria 5
  • Wielki finał - obrona magisterskich prac dyplomowych - wrzesień 1976 roku
  • Inne zdjęcia - czas po studiach i nie tylko...
Galeria 6
  • Zjazd absolwentów wydziału melioracji wodnych - wrzesień 1986 roku
  • 20 lat od ukończenia studiów - wrzesień 1996 roku
  • Trzydziestolecie ukończenia studiów, kampus SGGW - 17 czerwca 2006 roku (pięć części spotkania)
Galeria 7
  • 70. rocznica powstania Wydziału Melioracji Wodnych, Zjazd Absolwentów - 17 czerwca 2016 roku
Galeria 8
  • Pozostałe spotkania przy różnych okazjach
Galeria 9
  • Pożegnania...
  • Wydawnictwa - podręczniki i inne
Galeria 10
  • Osiedle "Przyjaźń" na Jelonkach, nasz akademik w okresie studiów
  • Osiedle "Przyjaźń" w 2016 roku
  • Gościnnie - kronika rocznika 1972-1977
 
Miłego przeglądania, a dostrzeżone braki w opisach proszę kierować na pocztę elektroniczną:

acichow@box43.pl


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego